The Honda X Eleven is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 1137.00 ccm (69,03 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 136.00 HP (98,80 kW)) @ 9000 RPM, 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a critical feature. The Honda X Eleven includes a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank, providing excellent fuel economy for your adventures.
Proper upkeep is necessary to maintain your Honda X Eleven performing at its best. Regular replacement items comprise sprockets. Using quality components, your X Eleven will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Honda X Eleven Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1137.00 ccm (69,03 cubic inches) |
| Power: | 136.00 HP (98,80 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 222.0 kg (486,95 pounds) |
| Length: | 2145 mm (83,98 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |