The Harley Davidson FLSTS Heritage Springer is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel capacity is an essential consideration. The Harley Davidson FLSTS Heritage Springer includes a 19.70 litres (5,17 gallons) fuel tank, ensuring consistent efficiency on the road.
Regular maintenance is key to keep your Harley Davidson FLSTS Heritage Springer operating reliably. Popular maintenance parts consist of fuel filters. With the right parts, your FLSTS Heritage Springer will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 2800 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.70 litres (5,17 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 340.0 kg (745,85 pounds) |
| Length: | 2396 mm (93,83 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |