The Harley Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1800.00 ccm (109,29 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the fuel system is a key aspect. The Harley Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide is fitted with a 22.70 litres (5,97 gallons) fuel tank, ensuring reliable mileage on the road.
Preventative care is necessary for ensuring your Harley Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide in peak form. Popular maintenance parts include batteries. By using genuine parts, your FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/80 - B17 and the Rear Tyre size is 180/65 - B16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1800.00 ccm (109,29 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 149.00 Nm (15,12 kgf-m or 109,35 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.70 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 402.0 kg (881,87 pounds) |
| Length: | 2494 mm (97,71 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |