The Kawasaki VN 1600 Classic Fi is a 4 stroke, Custom bike with a 1552.00 ccm (94,23 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 65.70 HP (47,76 kW)) @ 4700 RPM, 127.10 Nm (12,94 kgf-m or 93,23 ft.lbs) @ 2700 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a key consideration. The Kawasaki VN 1600 Classic Fi comes with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, providing consistent fuel economy for your rides.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Kawasaki VN 1600 Classic Fi performing at its best. Common service items comprise clutch plates. Using quality components, your VN 1600 Classic Fi can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1552.00 ccm (94,23 cubic inches) |
| Power: | 65.70 HP (47,76 kW)) @ 4700 RPM |
| Torque: | 127.10 Nm (12,94 kgf-m or 93,23 ft.lbs) @ 2700 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 307.0 kg (673,42 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |