The Kawasaki VN 1500 Drifter Fi is a 4 stroke, Custom bike with a 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 63.00 HP (45,77 kW)) @ 4700 RPM, 113.10 Nm (11,44 kgf-m or 82,98 ft.lbs) @ 2800 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical feature. The Kawasaki VN 1500 Drifter Fi comes with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, delivering consistent range for your rides.
Scheduled maintenance is vital to maintain your Kawasaki VN 1500 Drifter Fi running smoothly. Essential service parts include brake pads. With regular servicing, your VN 1500 Drifter Fi will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1470.00 ccm (89,25 cubic inches) |
| Power: | 63.00 HP (45,77 kW)) @ 4700 RPM |
| Torque: | 113.10 Nm (11,44 kgf-m or 82,98 ft.lbs) @ 2800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 304.0 kg (666,85 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |