The PGO Ligero 100 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 101.00 ccm (6,13 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.64 HP (5,57 kW)) @ 8000 RPM, 7.60 Nm (0,80 kgf-m or 5,57 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important consideration. The PGO Ligero 100 includes a 6.70 litres (1,76 gallons) fuel tank, giving consistent mileage for your rides.
Scheduled maintenance is key to maintain your PGO Ligero 100 operating reliably. Common service items involve brake pads. Using quality components, your Ligero 100 will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for PGO Ligero 100 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 101.00 ccm (6,13 cubic inches) |
| Power: | 7.64 HP (5,57 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 7.60 Nm (0,80 kgf-m or 5,57 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.70 litres (1,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1710 mm (66,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |