The Ducati 900 SS is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 84.00 HP (60,99 kW)) @ 7500 RPM, 81.00 Nm (8,26 kgf-m or 59,40 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 230.0 km/h (142,19 mph)
Routine service is important for maintaining your Ducati 900 SS in peak form. Popular maintenance parts include sprockets. By using genuine parts, your 900 SS will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 84.00 HP (60,99 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 81.00 Nm (8,26 kgf-m or 59,40 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 230.0 km/h (142,19 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 188.0 kg (412,43 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |