The Hyosung Aquila 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Twin, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 28.16 HP (20,50 kW)) @ 10000 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 7300 RPM and a top speed of 130.0 km/h (80,40 mph)
For longer journeys, the fuel system is a critical factor. The Hyosung Aquila 250 comes with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel delivery system, giving reliable fuel economy on the road.
Routine service is crucial to keep your Hyosung Aquila 250 running smoothly. Regular replacement items consist of fuel filters. Through proper maintenance, your Aquila 250 will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Hyosung Aquila 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 150/80 - 15 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 28.16 HP (20,50 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 7300 RPM |
| Compression: | 10.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 130.0 km/h (80,40 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 166.0 kg (364,17 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |