The Ducati 750 Sport is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 64.00 HP (46,47 kW)) @ 8250 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an important consideration. The Ducati 750 Sport includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, offering reliable performance on the road.
Proper upkeep is vital to keep your Ducati 750 Sport performing at its best. Popular maintenance parts comprise drive chains. By using genuine parts, your 750 Sport will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati 750 Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 64.00 HP (46,47 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 181.0 kg (397,01 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |