The Dinli DL 801 is a 4 stroke, ATV bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 20.11 HP (14.7 kW, 21.00 Nm (2.1 kgf-m or 15.5 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical consideration. The Dinli DL 801 includes a 12.60 litres (3,31 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel management system, ensuring reliable performance for your adventures.
Preventative care is necessary for keeping your Dinli DL 801 running smoothly. Common service items involve sprockets. With the right parts, your DL 801 will sustain great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 20.11 HP (14.7 kW |
| Torque: | 21.00 Nm (2.1 kgf-m or 15.5 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.60 litres (3,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1820 mm (71,34 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |