The Tank Sports Urban Sporty 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.00 HP (1.5 kW and a top speed of 54.7 km/h (33,83 mph)
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical feature. The Tank Sports Urban Sporty 50 features a 3.78 litres (1,00 gallons) fuel tank, delivering reliable performance for your rides.
Proper upkeep is crucial for maintaining your Tank Sports Urban Sporty 50 running smoothly. Frequently replaced components comprise fuel filters. With the right parts, your Urban Sporty 50 will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.00 HP (1.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 54.7 km/h (33,83 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.78 litres (1,00 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 88.0 kg (193,03 pounds) |
| Length: | 1829 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |