The Honda CBF1000 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 96.55 HP (70.5 kW, 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an essential aspect. The Honda CBF1000 features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, delivering optimal efficiency for your adventures.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Honda CBF1000 performing at its best. Regular replacement items include spark plugs. Through proper maintenance, your CBF1000 can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Honda CBF1000 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 96.55 HP (70.5 kW |
| Torque: | 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 220.0 kg (482,58 pounds) |
| Length: | 2176 mm (85,27 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |