The Boom Trikes Classic Chopper is a 4 stroke, Custom bike with a 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) Four cylinder boxer type of engine.
This engine has 48.27 HP (35.2 kW and a top speed of 125.0 km/h (77,31 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an essential aspect. The Boom Trikes Classic Chopper features a 38.00 litres (9,99 gallons) fuel tank, delivering excellent fuel economy for your rides.
Regular maintenance is key to keep your Boom Trikes Classic Chopper in peak form. Essential service parts involve brake pads. With the right parts, your Classic Chopper can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Boom Trikes Classic Chopper Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 170/60 - 17 and the Rear Tyre size is 295/50 - 15 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Four cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96,18 cubic inches) |
| Power: | 48.27 HP (35.2 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 125.0 km/h (77,31 mph) |
| Fuel Capacity: | 38.00 litres (9,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 620.0 kg (1360,07 pounds) |
| Length: | 3360 mm (131,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |