The Harley Davidson FLHXI Street Glide is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the fuel system is a critical consideration. The Harley Davidson FLHXI Street Glide is equipped with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, delivering good performance on the road.
Proper upkeep is vital to maintain your Harley Davidson FLHXI Street Glide running smoothly. Popular maintenance parts include oil filters. Using quality components, your FLHXI Street Glide can maintain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLHXI Street Glide Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is MU85 - B16 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 116.61 Nm (11,84 kgf-m or 85,57 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 337.9 kg (741,28 pounds) |
| Length: | 2400 mm (94,03 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |