The Skyteam ST125 SM is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.72 HP (7.8 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important factor. The Skyteam ST125 SM comes with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, providing optimal performance for your rides.
Routine service is important for keeping your Skyteam ST125 SM in top condition. Popular maintenance parts include brake pads. Through proper maintenance, your ST125 SM will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Skyteam ST125 SM Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 120/80 - 17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |