The Aprilia Scarabeo 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 34.00 HP (24,68 kW)) @ 7500 RPM, 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
For longer journeys, the gas tank is a key factor. The Aprilia Scarabeo 400 is equipped with a 13.20 litres (3,47 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, offering reliable fuel economy for your rides.
Routine service is vital for ensuring your Aprilia Scarabeo 400 running smoothly. Frequently replaced components include spark plugs. Using quality components, your Scarabeo 400 will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Aprilia Scarabeo 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 16 and the Rear Tyre size is 150/70 - 14 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24,68 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.20 litres (3,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 189.0 kg (414,62 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |