The Honda Forza EX is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 21.45 HP (15,62 kW)) @ 7500 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an important consideration. The Honda Forza EX comes with a fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, delivering good efficiency for your rides.
Preventative care is necessary for ensuring your Honda Forza EX in top condition. Regular replacement items comprise oil filters. With the right parts, your Forza EX can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda Forza EX Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 13 and the Rear Tyre size is 140/70 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 21.45 HP (15,62 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | 2185 mm (85,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |