The Sachs Quattrocento is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 400.00 ccm (24,29 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 26.82 HP (19,50 kW)) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical feature. The Sachs Quattrocento is fitted with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, giving consistent performance for your rides.
Regular maintenance is important for ensuring your Sachs Quattrocento in peak form. Popular maintenance parts comprise spark plugs. Through proper maintenance, your Quattrocento can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Sachs Quattrocento Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 120/70 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 400.00 ccm (24,29 cubic inches) |
| Power: | 26.82 HP (19,50 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |