The Highland 950 V2 Motard is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 950.00 ccm (57,68 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 6000 RPM, 103.00 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 4600 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential aspect. The Highland 950 V2 Motard is equipped with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, ensuring excellent mileage for your adventures.
Proper upkeep is important to maintain your Highland 950 V2 Motard in top condition. Regular replacement items comprise batteries. Using quality components, your 950 V2 Motard will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 950.00 ccm (57,68 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 103.00 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 4600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 166.0 kg (364,17 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Brembo twin caliper |
| Rear Brakes: | Brembo single caliper |