The Honda SH 125i Sporty is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 13.00 HP (9,45 kW)) @ 9000 RPM, 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an essential feature. The Honda SH 125i Sporty includes a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, offering good range during your journeys.
Preventative care is key to maintain your Honda SH 125i Sporty performing at its best. Frequently replaced components include sprockets. With the right parts, your SH 125i Sporty will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 13.00 HP (9,45 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |