The CF Moto V3 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5500 RPM, 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 128.7 km/h (79,60 mph)
For weekend adventures, the gas tank is an essential feature. The CF Moto V3 is equipped with a 12.11 litres (3,18 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel management system, offering excellent efficiency for your adventures.
Proper upkeep is vital to maintain your CF Moto V3 in peak form. Regular replacement items involve sprockets. Using quality components, your V3 can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 16.50 Nm (1,69 kgf-m or 12,14 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 128.7 km/h (79,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.11 litres (3,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 177.8 kg (390,04 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Disc Hand Control |
| Rear Brakes: | Single disc. Disc Hand Control |