The Yamaha RZ 50 is a 2 stroke, Sport bike with a 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.10 HP (5,17 kW)) @ 10000 RPM, 5.90 Nm (0,60 kgf-m or 4,38 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is necessary for keeping your Yamaha RZ 50 performing at its best. Popular maintenance parts include clutch plates. With regular servicing, your RZ 50 will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 7.10 HP (5,17 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 5.90 Nm (0,60 kgf-m or 4,38 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 7.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 80.0 kg (175,52 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |