The Factory Bike Minidesert RC 14 is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.50 HP (1.8 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential aspect. The Factory Bike Minidesert RC 14 is fitted with a 2.00 litres (0,53 gallons) fuel tank, offering efficient performance on the road.
Scheduled maintenance is key for keeping your Factory Bike Minidesert RC 14 in peak form. Common service items consist of air filters. By using genuine parts, your Minidesert RC 14 will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 2.50 HP (1.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.00 litres (0,53 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 36.0 kg (79,00 pounds) |
| Length: | 1460 mm (57,21 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |