The Hyosung GV 650 Aguila is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 647.00 ccm (39,28 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important feature. The Hyosung GV 650 Aguila features a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, giving good efficiency on the road.
Proper upkeep is key to keep your Hyosung GV 650 Aguila in top condition. Popular maintenance parts consist of air filters. With the right parts, your GV 650 Aguila can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Hyosung GV 650 Aguila Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR18 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39,28 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 218.0 kg (478,20 pounds) |
| Length: | 2430 mm (95,22 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |