The DB Motors ZZ is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.50 HP (1,79 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical feature. The DB Motors ZZ is fitted with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank, giving excellent efficiency on the road.
Regular maintenance is important for ensuring your DB Motors ZZ operating reliably. Regular replacement items include sprockets. By using genuine parts, your ZZ will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 2.50 HP (1,79 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 42.0 kg (92,14 pounds) |
| Length: | 1370 mm (53,63 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum brake with extractable pin |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum brake with extractable pin |