The Keeway Pixel 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.30 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.31 HP (2,39 kW)) @ 5700 RPM, 4.26 Nm (0,40 kgf-m or 3,08 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
During extended trips, the gas tank is a key feature. The Keeway Pixel 50 includes a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, delivering good mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is important to maintain your Keeway Pixel 50 running smoothly. Popular maintenance parts include sprockets. With regular servicing, your Pixel 50 will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Keeway Pixel 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.50 - 10 and the Rear Tyre size is 3.50 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.31 HP (2,39 kW)) @ 5700 RPM |
| Torque: | 4.26 Nm (0,40 kgf-m or 3,08 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 6.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 87.0 kg (190,84 pounds) |
| Length: | 1775 mm (69,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |