The Italjet Jupiter 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.78 ccm (15,16 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 20.81 HP (15.2 kW, 19.90 Nm (2.0 kgf-m or 14.7 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential aspect. The Italjet Jupiter 250 includes a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, giving consistent range for your adventures.
Proper upkeep is important for ensuring your Italjet Jupiter 250 in peak form. Essential service parts involve clutch plates. With the right parts, your Jupiter 250 can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Italjet Jupiter 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.78 ccm (15,16 cubic inches) |
| Power: | 20.81 HP (15.2 kW |
| Torque: | 19.90 Nm (2.0 kgf-m or 14.7 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 156.0 kg (342,18 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |