The Lifan LF125 7D is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
For daily commuting, the gas tank is a key feature. The Lifan LF125 7D comes with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, offering excellent fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is essential for keeping your Lifan LF125 7D in peak form. Regular replacement items involve oil filters. Using quality components, your LF125 7D will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Lifan LF125 7D Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 110/90 - 16 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 8.20 Nm (0,80 kgf-m or 5,97 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 1990 mm (77,91 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |