The Generic Trigger SM Comp 50 is a 2 stroke, Super Motard bike with a 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 1.39 HP (1,00 kW)) @ 5500 RPM, 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key consideration. The Generic Trigger SM Comp 50 comes with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, providing efficient range on the road.
Routine service is necessary to keep your Generic Trigger SM Comp 50 in peak form. Common service items involve brake pads. With regular servicing, your Trigger SM Comp 50 can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Generic Trigger SM Comp 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 21 and the Rear Tyre size is so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 1.39 HP (1,00 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 2.60 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |