The MZ SX 125 Enduro is a 4 stroke, Enduro bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 175.0 km/h (108,16 mph)
For weekend adventures, the gas tank is a critical factor. The MZ SX 125 Enduro is fitted with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, delivering reliable performance for your rides.
Proper upkeep is important for ensuring your MZ SX 125 Enduro running smoothly. Essential service parts include drive chains. Through proper maintenance, your SX 125 Enduro can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for MZ SX 125 Enduro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - ;21 and the Rear Tyre size is 120/80 - 18 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 175.0 km/h (108,16 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 127.5 kg (279,69 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |