The Yamaha Majesty 400 ABS is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 395.00 ccm (23,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 33.52 HP (24,38 kW)) @ 7000 RPM, 36.30 Nm (3,68 kgf-m or 26,67 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a critical consideration. The Yamaha Majesty 400 ABS is fitted with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, giving optimal fuel economy for your rides.
Preventative care is essential to maintain your Yamaha Majesty 400 ABS performing at its best. Regular replacement items consist of sprockets. Using quality components, your Majesty 400 ABS can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Yamaha Majesty 400 ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 14 and the Rear Tyre size is 150/70 - 13 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 395.00 ccm (23,98 cubic inches) |
| Power: | 33.52 HP (24,38 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 36.30 Nm (3,68 kgf-m or 26,67 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |