The Benelli Tornado Tre 900 LE is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 898.00 ccm (54,53 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 140.80 HP (102,29 kW)) @ 11500 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential aspect. The Benelli Tornado Tre 900 LE comes with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, ensuring efficient performance for your adventures.
Proper upkeep is essential to keep your Benelli Tornado Tre 900 LE operating reliably. Essential service parts include oil filters. Using quality components, your Tornado Tre 900 LE can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Benelli Tornado Tre 900 LE Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 898.00 ccm (54,53 cubic inches) |
| Power: | 140.80 HP (102,29 kW)) @ 11500 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |