The Buell Lightning CityX XB9SX is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 984.00 ccm (59,74 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 7500 RPM, 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an important aspect. The Buell Lightning CityX XB9SX comes with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and features a OHV fuel injection system, delivering optimal fuel economy for your rides.
Scheduled maintenance is crucial for ensuring your Buell Lightning CityX XB9SX operating reliably. Essential service parts include batteries. By using genuine parts, your Lightning CityX XB9SX will sustain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Buell Lightning CityX XB9SX Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 984.00 ccm (59,74 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 94.92 Nm (9,65 kgf-m or 69,65 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 174.6 kg (383,08 pounds) |
| Length: | 1935 mm (75,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ZTL? type brake, 6-piston, fixed caliper, single-sided, inside out, stainless steel, fl |
| Rear Brakes: | Single disc. stainless steel, single piston, floating caliper, fixed rotor |