The Italjet JetSet 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 12.06 HP (8.8 kW, 12.20 Nm (1.2 kgf-m or 9.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an essential feature. The Italjet JetSet 150 includes a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, giving excellent performance for your rides.
Routine service is key to maintain your Italjet JetSet 150 performing at its best. Essential service parts include air filters. Through proper maintenance, your JetSet 150 will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Italjet JetSet 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 12.06 HP (8.8 kW |
| Torque: | 12.20 Nm (1.2 kgf-m or 9.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |