The Titan Sidewinder Custom Pro Street Hardtail is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM, 121.00 Nm (12,24 kgf-m or 88,75 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical feature. The Titan Sidewinder Custom Pro Street Hardtail includes a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and features a OHV fuel control system, offering consistent performance for your rides.
Routine service is crucial for keeping your Titan Sidewinder Custom Pro Street Hardtail performing at its best. Frequently replaced components consist of brake pads. With the right parts, your Sidewinder Custom Pro Street Hardtail will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Titan Sidewinder Custom Pro Street Hardtail Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 19 and the Rear Tyre size is 250/40 - 18 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) |
| Power: | 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 121.00 Nm (12,24 kgf-m or 88,75 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 294.8 kg (646,75 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |