The Fantic Cruiser is a 2 stroke, Custom bike with a 123.00 ccm (7,47 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.00 HP (7,26 kW)) @ 10750 RPM, 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is key for ensuring your Fantic Cruiser operating reliably. Common service items comprise spark plugs. By using genuine parts, your Cruiser will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.00 ccm (7,47 cubic inches) |
| Power: | 10.00 HP (7,26 kW)) @ 10750 RPM |
| Torque: | 16.00 Nm (1,59 kgf-m or 11,74 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 107.0 kg (234,72 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |