The Honda CB1300S ABS is a 4 stroke, Allround bike with a Liquid cooled 1284.00 ccm (77,96 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 114.00 HP (82,78 kW)) @ 7500 RPM, 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential aspect. The Honda CB1300S ABS includes a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, ensuring optimal fuel economy for your adventures.
Routine service is key for ensuring your Honda CB1300S ABS in peak form. Popular maintenance parts include oil filters. By using genuine parts, your CB1300S ABS will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1284.00 ccm (77,96 cubic inches) |
| Power: | 114.00 HP (82,78 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 236.0 kg (517,70 pounds) |
| Length: | 2220 mm (86,96 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Double disc |