The Yamaha XTZ 250 Lander is a 4 stroke, Enduro bike with a Oil and air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 21.00 HP (15,22 kW)) @ 7500 RPM, 2.10 Nm (0,20 kgf-m or 1,49 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 135.0 km/h (83,48 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is a critical aspect. The Yamaha XTZ 250 Lander is equipped with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel delivery system, offering reliable range during your journeys.
Proper upkeep is essential for keeping your Yamaha XTZ 250 Lander in peak form. Popular maintenance parts consist of brake pads. Using quality components, your XTZ 250 Lander will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Yamaha XTZ 250 Lander Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/90 - 21M/C 48S and the Rear Tyre size is 120/80 - 18M/C 62S so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 21.00 HP (15,22 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 2.10 Nm (0,20 kgf-m or 1,49 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 135.0 km/h (83,48 mph) |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 130.0 kg (285,17 pounds) |
| Length: | 2125 mm (83,28 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |