The Jawa 640 Style 350 is a 2 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 343.00 ccm (20,83 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 23.60 HP (17,11 kW)) @ 5250 RPM, 38.20 Nm (3,88 kgf-m or 28,06 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is crucial for keeping your Jawa 640 Style 350 in top condition. Regular replacement items include drive chains. Through proper maintenance, your 640 Style 350 will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 343.00 ccm (20,83 cubic inches) |
| Power: | 23.60 HP (17,11 kW)) @ 5250 RPM |
| Torque: | 38.20 Nm (3,88 kgf-m or 28,06 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |