The MuZ Baghira Black Panter is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM, 57.00 Nm (5.8 kgf-m or 42.0 ft.lbs and a top speed of 160.0 km/h (98,90 mph)
When riding, the fuel system is an important consideration. The MuZ Baghira Black Panter is fitted with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, offering optimal fuel economy on the road.
Preventative care is necessary for ensuring your MuZ Baghira Black Panter performing at its best. Regular replacement items comprise fuel filters. By using genuine parts, your Baghira Black Panter will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 57.00 Nm (5.8 kgf-m or 42.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 160.0 km/h (98,90 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 158.0 kg (346,56 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |