The Malaguti Ciak150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.72 HP (7,76 kW)) @ 7250 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7250 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important factor. The Malaguti Ciak150 includes a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, offering excellent efficiency on the road.
Regular maintenance is key to maintain your Malaguti Ciak150 operating reliably. Popular maintenance parts comprise air filters. With the right parts, your Ciak150 will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Malaguti Ciak150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3/80 - 16 and the Rear Tyre size is 100/80 - 16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7,76 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 114.0 kg (250,04 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |