The KTM 690 Duke is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 654.00 ccm (39,71 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 64.36 HP (46,77 kW)) @ 7500 RPM, 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential factor. The KTM 690 Duke features a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel delivery system, giving good efficiency on the road.
Proper upkeep is crucial for maintaining your KTM 690 Duke operating reliably. Regular replacement items involve clutch plates. With regular servicing, your 690 Duke will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for KTM 690 Duke Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39,71 cubic inches) |
| Power: | 64.36 HP (46,77 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 148.5 kg (325,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |