The Bajaj CT 100 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 99.27 ccm (6,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.20 HP (5,97 kW)) @ 7500 RPM, 8.05 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a key aspect. The Bajaj CT 100 features a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, giving reliable performance during your journeys.
Regular maintenance is crucial for keeping your Bajaj CT 100 operating reliably. Frequently replaced components involve oil filters. Through proper maintenance, your CT 100 will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 99.27 ccm (6,03 cubic inches) |
| Power: | 8.20 HP (5,97 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.05 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1945 mm (76,22 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |