The KTM 625 SMC is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 625.00 ccm (37,95 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 28.16 HP (20,50 kW)) @ 6000 RPM, 41.00 Nm (4,18 kgf-m or 30,05 ft.lbs) @ 3250 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key aspect. The KTM 625 SMC is equipped with a 9.20 litres (2,42 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel management system, ensuring excellent performance on the road.
Scheduled maintenance is vital for ensuring your KTM 625 SMC in top condition. Frequently replaced components include fuel filters. Through proper maintenance, your 625 SMC will continue to deliver strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for KTM 625 SMC Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 625.00 ccm (37,95 cubic inches) |
| Power: | 28.16 HP (20,50 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 41.00 Nm (4,18 kgf-m or 30,05 ft.lbs) @ 3250 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.20 litres (2,42 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 146.0 kg (320,29 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |