The Honda CBR125 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.41 HP (9,75 kW)) @ 10000 RPM, 10.60 Nm (1,09 kgf-m or 7,76 ft.lbs) @ 8250 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential aspect. The Honda CBR125 includes a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, giving consistent performance for your adventures.
Routine service is vital for keeping your Honda CBR125 in peak form. Frequently replaced components include sprockets. By using genuine parts, your CBR125 will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda CBR125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/90 - M17 and the Rear Tyre size is 100/80 - M17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 13.41 HP (9,75 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 10.60 Nm (1,09 kgf-m or 7,76 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 127.3 kg (279,20 pounds) |
| Length: | 1920 mm (75,22 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |