The Diamo Velocity 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.40 HP (6.9 kW and a top speed of 104.6 km/h (64,68 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an important factor. The Diamo Velocity 150 includes a 5.48 litres (1,44 gallons) fuel tank, delivering optimal fuel economy during your journeys.
Routine service is essential for keeping your Diamo Velocity 150 performing at its best. Frequently replaced components consist of brake pads. With regular servicing, your Velocity 150 will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Diamo Velocity 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 9.40 HP (6.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 104.6 km/h (64,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.48 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 89.8 kg (197,01 pounds) |
| Length: | 699 mm (27,36 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |