The Kymco Grand King is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
Proper upkeep is crucial to keep your Kymco Grand King performing at its best. Frequently replaced components include air filters. With the right parts, your Grand King can maintain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kymco Grand King Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - P18 and the Rear Tyre size is 130/80 - P17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1920 mm (75,22 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |