The Yamaha FZS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 153.00 ccm (9,29 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.00 HP (10,15 kW)) @ 7500 RPM, 14.00 Nm (1,39 kgf-m or 10,25 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 130.0 km/h (80,40 mph)
For daily commuting, the gas tank is an essential aspect. The Yamaha FZS includes a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, ensuring efficient efficiency for your rides.
Proper upkeep is vital for maintaining your Yamaha FZS in top condition. Frequently replaced components include spark plugs. With the right parts, your FZS will sustain great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Yamaha FZS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 140/60 - R17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 153.00 ccm (9,29 cubic inches) |
| Power: | 14.00 HP (10,15 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 14.00 Nm (1,39 kgf-m or 10,25 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 130.0 km/h (80,40 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 126.0 kg (276,41 pounds) |
| Length: | 1975 mm (77,41 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2 piston hydraulic |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |