The Moto Guzzi V11 Le Mans Tenni is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 7800 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical factor. The Moto Guzzi V11 Le Mans Tenni comes with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank, ensuring optimal efficiency on the road.
Routine service is necessary to keep your Moto Guzzi V11 Le Mans Tenni in top condition. Essential service parts consist of clutch plates. Through proper maintenance, your V11 Le Mans Tenni will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi V11 Le Mans Tenni Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 226.0 kg (495,71 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |