The Enfield Thunderbird A350E is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 346.00 ccm (21,00 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 18.01 HP (13,03 kW)) @ 5500 RPM, 27.12 Nm (2,79 kgf-m or 19,90 ft.lbs) @ 3500 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
For daily commuting, the tank size is an important consideration. The Enfield Thunderbird A350E features a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel control system, ensuring optimal fuel economy on the road.
Preventative care is key for keeping your Enfield Thunderbird A350E in top condition. Popular maintenance parts consist of spark plugs. Through proper maintenance, your Thunderbird A350E will sustain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Enfield Thunderbird A350E Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.25 - 19 and the Rear Tyre size is 3.50 - 19 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21,00 cubic inches) |
| Power: | 18.01 HP (13,03 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 27.12 Nm (2,79 kgf-m or 19,90 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Twin piston caliper |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |